نکات مهم حقوقی خرید ملک

4 دسامبر 2023
0 دیدگاه
نکات مهم حقوقی خرید ملک

درباره نکات مهم حقوقی خرید ملک باید بگوئیم که اشخاصی که تصمیم به خرید یک ملک مسکونی، تجاری و یا اداری گرفته اند قبل از خرید باید به نکات خاصی توجه نمایند تا معامله ی خوبی داشته باشند.

یکی از نکاتی که حتما قبل از انجام  خرید ملک مانند خرید ویلا در تهراندشت باید در نظر بگیرید، نکات و مسائل حقوقی می باشد بهتر است بدانید توجه به نکات مهم حقوقی خرید ملک و املاک، باعث خواهد شد تا شما کمتر با چالش در این حوزه مواجه شوید و یا خدایی نکرده کل سرمایه خود را از دست بدهید.

در این مقاله گروه مشاوران ویلامهدوی به دنبال طرح و بررسی برخی از مهمترین نکات حقوقی خرید ملکمی باشند. پس اگر تصمیم دارید در این بخش سرمایه گذاری کنید و یا قصد انجام یک معامله ملکی دارید، با ما تا اتتها همراه باشید.

آیا نکات مهم حقوقی خرید ملک را می دانید!

نکات حقوقی که باید قبل از خرید یک ملک به آن توجه نمائید را می‌توان در چند گروه اصلی دسته بندی کنیم از جمله این نکات می‌توان به بررسی سند ملک اشاره نمائیم و یا بررسی اسناد و مدارک مربوط به فروشنده ملک را نام ببریم.

رعایت بعضی از مسائل حقوقی در حین نوشتن قرارداد ضرورت خواهد داشت و حتما باید در قرارداد آورده شود و یا باید ارزیابی کنید که ملک مورد نظر شما در طرح‌های شهرداری نباشد. در ادامه به شرح مختصر هر کدام از این مسائل می پردازیم.

نکات مهم حقوقی خرید ملک و لزوم و ضرورت بررسی سند ملک

نکات مهم حقوقی خرید ملک و لزوم و ضرورت بررسی سند ملک

اگر نیاز دارید اطلاعات کامل تری در مورد ملک مورد نظرتان به دست آورید و یا برخی از نکات حقوقی آن را بررسی نمایئد، لازم می باشد که به ارزیابی سند آن ملک دست بزنید. زیرا بخش بسیار زیادی از این اطلاعات در سند ذکر خواهد شد.

توسط بررسی سند می توانید پی ببرید که ملک مورد نظر شما از جمله املاک موقوفی هست یا ملک شخصی به شمار خواهد رفت. اگر طی بررسی سند ملک، به این نتیجه دست  پیدا کنید که ملک مورد معامله، موقوفی می باشد، یعنی شما بعد از خرید این ملک تنها مالک بنای ساخته شده خواهید بود و مالک زمین آن نخواهید بود زیرا اوقاف تعلق داشته و یا از آن شخصی می باشد که آن را وقف کرده با مطالعه جلد سند و مطالب درون آن قادر خواهید بود متوجه این موضوع شوید که ملک موقوفی هست یا شخصی. در حالت معمول بر روی جلد سند املاک اوقافی، این موضوع طرح خواهد شد.

نکات مهم حقوقی خرید ملک و قوانین مهم که هنگام خرید ویلا باید بدانیم 

وقفی و یا شخصی بودن ملک را همانطور که گفته شد قادر خواهید بود تا از طریق مطالعه و بررسی خود سند هم متوجه شوید چرا که در اسناد املاک شخصی و غیر موقوفی، درون سند، عبارت شش دانگ عرصه و اعیان به چشم خواهد خورد. اما درون اسناد املاک موقوفی، عبارت شش دانگ اعیان را مشاهده خواهید کرد .

همینطور اطلاعات کافی در مورد در رهن بودن و یا نبودن ملک را نیز با بررسی سند قادر خواهید بود تا به دست آورید. در کل قبل از خرید یک ملک باید این موضوع را بررسی نمائید که مورد معامله در رهن بانک نباشد. اگر ملک شما از سند تک برگ برخوردار شده باشد برای بررسی این موضوع باید به صفحه نقل و انتقالات مراجعه نمائید.

البته اگر سند ملک از نوع دفترچه‌ای باشد، در صورتی که ملک در رهن بانک قرار گرفته باشد، پشت سند به این موضوع اشاره خواهد شد. با بررسی سند همچنین می‌توانید به این درک برسید که ملک مورد نظر ورثه‌ای می باشد یا خیر.

توجه داشته باشید که با بررسی سند ملک به صورت مستقیم به این موضوع نمی توانید پی ببرید. البته مطالعه اسناد و مدارک به صورت غیر مستقیم به شما کمک شما خواهد کرد.

بنابراین ابتدا همه ی مشخصات مالک و مدارک هویتی وی را از روی سند بررسی نمائید چرا که امکان دارد در هنگام معامله، مالک اصلی حضور نداشته باشد. در این صورت مالک، فردی را وکیل خود کرده و به او وکالت نامه خواهد داد.

در این شرایط باید قبل از امضای قرارداد وکالت نامه را به طور دقیق بررسی نمائید امکان دارد مالک فوت کرده باشد باید ورثه و یا وراث وی در جلسه معامله حاضر باشند و برگه انحصار وراثت را نیز ارائه بدهند. در غیر این صورت احتمال کلاهبرداری وجود داشته و یا ممکن است مال غیر را به شما بفروش رسانند.

بعد از آن از طریق بررسی سند قادر خواهید بود تا مطمئن شوید که ملک مورد نظر و مورد معامله جزو مال غیر محسوب نخواهد شد و یا آن را با قیمتی خریداری نمائیم که مناسب و متناسب است. بنابراین سعی داشته باشید پیش از انجام معامله، مدارک فروشنده و سند ملک را به دقت بررسی نمائید .

برای اطلاع از نکات مهم حقوقی خرید ملک از مشاوران املاک ویلا مهدوی مشاوره دریافت نمائید.

اصطلاحات ثبتی املاک
بیشتر بخوانید

قوانین اجاره دادن ملک توسط مستاجر

املاک تهراندشت

ارسال دیدگاه